Portál hromadné dopravy na území Karviné a Orlové
Home
 

Autobusem do Ostravy? Nově pouze na Hranečník

5362Od neděle 28.2.2016 začne fungovat v „ostrém“ provozu nově vybudovaný dopravní terminál Hranečník ve Slezské Ostravě, na kterém budou ukončeny příměstské linky od Karviné, Orlové nebo Havířova. Tímto projektem si město Ostrava slibuje zlepšení ovzduší od autobusů v centru města a zvýšení počtu cestujících využívajících ekologickou městskou hromadnou dopravu. Podobně jako na Hranečníku byly v nedávné době vybudovány také terminály v oblasti Hulváky nebo Dubina.

 

Realizace stavby dopravního terminálu Hranečník, která se skládala s vybudováním nové trolejbusové sítě od mostu Miloše Sýkory až po Hranečník, úpravami přilehlé komunikace s vybudováním nových světelných křižovatek (ul. Těšínská x ul. Slívova a u vjezdu do terminálu), dále vybudováním nástupištních hran pro tramvaje, trolejbusy a autobusy včetně obratiště pro tramvaje a trolejbusy, parkoviště pro osobní automobily, sociálního zařízení pro cestující a řidiče apod., byla zahájena v červnu 2014 a dokončena počátkem roku 2016. Zkušební jízdy tramvají a trolejbusů se prováděly  již od poloviny loňského roku.

Terminál nabídne cestujícím celkem dvě nástupiště, na kterých budou probíhat přestupy cestujících mezi jednotlivými trakcemi. Ta budou řešena ve stylu „hrana – hrana“. Z jedné strany přijede autobus příměstské linky, odkud se cestující přemístí několika málo kroky ke druhé straně nástupiště, kde bude přistaven tramvajový nebo trolejbusový spoj. Stejným principem bude probíhat přestup ve směru na Karvinou. Pro snadnou orientaci cestujících v oblasti příjezdů a odjezdů spojů bude sloužit moderní informační systém, kde u každého zastávkového označníku je umístěn LED informační panel s nejbližšími odjezdy. Rovněž bude k dispozici také budova s čekárnou, toaletami nebo bufetem včetně zázemí pro řidiče. Pro cestující, kteří budou k terminálu dojíždět osobním automobilem, mohou využít také parkoviště, které po kompletním dokončení bude v režimu P+R.

Schéma rozmístění stanovišť

Schéma rozmístění stanovišť

S OTEVŘENÍM TERMINÁLU DOJDE KE ZMĚNÁM ORGANIZACE PŘÍMĚSTSKÝCH LINEK:
Od neděle 28.2.2016 začnou v rámci změn platit nové jízdní řády na linkách č. 531, 532, 551 a 552, které prošli kompletní optimalizací. Jak je již v úvodu zmíněno, dojde na linkách č. 531 a 551, které dnes ukončují svou trasu v zast. Ostrava, nám. J. Gagarina a Ostrava, most Pionýrů k ukončení v terminálu Hranečník. Odtud budou cestující do centra města pokračovat tramvajovými nebo trolejbusovými linkami. Při příjezdu příměstské linky budou moci cestující využít vždy navazujícího spoje linek MHD, které budou jezdit v intervalu 5 minut/10 minut u tramvají a 3 minut/10 minut u trolejbusů.

LINKY 531, 532:
U linky č. 531 dojde ke zpravidelnění intervalů, kdy v době přepravní špičky budou spoje vypravovány ve 30-ti minutových intervalech. V době sedla, večerních hodinách a víkendech pak v hodinových intervalech.

  • z Karviné odjezdy v x:29, x:59 / x:59 / x:48
  • z Ostravy odjezdy v x:00, x:30 / x:00 (x:20) / x:47

U linky č. 532 dojde k navýšení počtu spojů zejména ve večerních hodinách, kdy budou nově zavedeny dva páry spojů ve 20:35 a 21:30. Dojde také ke změně trasy v oblasti Ostravy-Vítkovic, kde nově již nebude linka obsluhovat zast. Důl Jeremenko, Český Dům (Místecká) a Vysoké pece. Novou oblastí budou zastávky Bivojova (nedaleko OD HORNBACH), Mírové náměstí a Hlubinská, odkud dále dojedou až na ústřední autobusové nádraží. Nově budou spoje vedeny v hodinových intervalech s provozem v pracovní dny.

  • z Karviné odjezdy v x:40
  • z Ostravy odjezdy v x:39

V rámci těchto změn dojde ke zrušení linky č. 535, která je vedena od karvinského rehabilitačního sanatoria přes Dětmarovice, Orlovou, Petřvald-Zaryje, Ostravu-Michálkovice a centrum do Ostravy-Poruby k fakultní nemocnici. Ta bude nahrazena dvěma novými spoji linky č. 539 v 6:55 z Karviné a ve 14:40 z Orlové. V úseku Orlová – Ostrava-Poruba pak linkou č. 552 s přestupem na linku č. 445 v zast. Ostrava, Vratimovská.

LINKY 551, 552:
U linky č. 551 dojde ke zpravidelnění intervalů, kdy v době přepravní špičky budou spoje vypravovány ve 30-ti minutových intervalech. V době sedla, večerních hodinách a víkendech pak v hodinových intervalech.

  • z Orlové odjezdy v x:27, x:57 / x:45 / x:44
  • z Ostravy odjezdy v x:15, x:45 / x:30 (x:40) / x:22

U linky č. 552 dojde k navýšení počtu spojů v odpoledních hodinách, kdy budou nově zavedeny dva páry spojů ve 13:40 a 14:40. Dojde také ke změně trasy v oblasti Ostravy-Vítkovic, kde nově již nebude linka obsluhovat zast. Důl Jeremenko, Český Dům (Místecká) a Vysoké pece. Novou oblastí budou zastávky Bivojova (nedaleko OD HORNBACH), Mírové náměstí a Hlubinská, odkud dále dojedou až na ústřední autobusové nádraží. Nově budou spoje vedeny v hodinových intervalech s provozem v pracovní dny.

  • z Orlové odjezdy v x:40
  • z Ostravy odjezdy v x:30

LINKY 23, 30:
U linky č. 23 ke změně trasování nedojde. Upraveny však budou časy odjezdů u  všech spojů během celého týdne. U linky č. 30 dojde ke zrušení trasy v úseku Bazaly – Hranečník. Nově bude linka svou trasu začínat z terminálu Hranečník, odkud bude pokračovat beze změny na konečnou zastávku Petřvald, Březiny. Spoje, které byly vedeny na zast. Lihovarská již na tuto zastávku zajíždět nebudou.

LINKY NAVAZUJÍCÍ NA PŘÍMĚSTSKÉ LINKY:
Z terminálu Hranečník pojedou směrem do centra a dalších částí Ostravy tramvajové linky 4, 12, 14, trolejbusové linky 101, 107, 110 a v pracovní dny také autobusová linka 38. Všechny tyto linky směrem do centra Ostravy budou odjíždět od jednoho nástupiště, k jehož protější hraně budou přijíždět zde ukončené autobusové linky.

Schéma trolejbusové sítě MHD Ostrava od 28.2.2016, © www.dpo.cz

Schéma trolejbusové sítě MHD Ostrava od 28.2.2016, © www.dpo.cz

Schéma tramvajové sítě MHD Ostrava od 28.2.2016, © www.dpo.cz

Schéma tramvajové sítě MHD Ostrava od 28.2.2016, © www.dpo.cz

TARIFNÍ PODMÍNKY:
Zvýhodněné jízdné pocítí pravidelní cestující, kteří jsou držiteli BČK ODISka, z níž se po ukončení prodeje papírových kuponů na konci měsíce stane jediný nosič dlouhodobého jízdného s možností využití elektronické peněženky, která přinese cestujícím tarifní výjimku. Pokud si cestující zakoupí prostřednictvím ODISky u řidiče jízdenku na linkách 531 nebo 551 do zastávky Hranečník, budou moci na tuto jízdenku cestovat v trolejbusových linkách v úseku Hranečník – Most M. Sýkory / Nám. J. Gagarina. V opačném směru tato výjimka možná nebude.

ROZŠÍŘENÍ SYSTÉMU ODIS:
Největším přínosem pro cestující je se zprovozněním terminálu Hranečník rozšíření systému ODIS také na linkách dopravce ČSAD Havířov. Nově budou moci také využívat dlouhodobé časové jízdné cestující na trase mezi Orlovou a Havířovem a mezi Bohumínem a Havířovem.

17.2.2016 Článek napsal Rubrika: Novinky 4 komentáře

Vaše komentáře ”


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Top